Konsorcjum

Partner wiodący

UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH


Uniwersytet Śląski jest jedną z największych polskich uczelni publicznych, której ogromny merytoryczny potencjał i przejrzysty podział administracyjny umożliwia pełnienie roli Partnera Wiodącego w projekcie. UŚ dysponuje obszernymi zasobami w zakresie potencjału kadrowego, z doświadczeniem w realizacji projektów finansowanych ze środków unijnych, który tworzą m.in. pracownicy Działów Projektów i Księgowości Projektów, ale także m.in. Płac, Kadr, Logistyki, Zamówień Publicznych.

Inżynieria Zagrożeń Środowiskowych na Uniwersytecie Śląskim (UŚ) co rok przyciąga największą w Instytucie Nauk o Ziemi liczbę studentów (łącznie 130). Studia uczą rozwiązywania problemów środowiskowych z użyciem nowoczesnych technologii, a powstały w efekcie projektu FRSE Norweskiego Mechanizmu Finansowania „Nowoczesna edukacja o przeciwdziałaniu zagrożeniom środowiskowym”. UŚ to lider w badaniach nad wczesnym ostrzeganiem przed powodziami i osuwaniem. Dzięki projektowi NCBR Innotech „Nowe narzędzie do wykrywania aktywnych stoków osuwiskowych” opatentowano metodę oceny aktywności osuwiskowej. Kierownikiem obu projektów był prof. I. Malik, kierownik również w projekcie Interreg. W ostatnich 3 latach UŚ wydał 1256 prac o problemach środowiskowych w renomowanych czasopismach naukowych. Ma doświadczenie w badaniach i nauczaniu o środowisku, kategorię A MNiSW i status KNoW. Studia na UŚ są prowadzone w oparciu o nowoczesne technologie środowiskowe i mają pozytywną opinię PKA.

 

 

Partner projektu

ŻYLIŃSKI UNIWERSYTET W ŻYLINIE


Misją Uniwersytetu w Żylinie (UNIZA) jest rozwój w oparciu o badania naukowe i działania artystyczne w duchu tradycji narodowych i demokratycznych, rozwój: harmonijnej osobowości, wiedzy, mądrości, dobroci i kreatywności oraz wkład w rozwój edukacji, nauki, kultury z korzyścią dla społeczeństwa. UNIZA kształci w następujących sektorach: transport, drogownictwo, inżynieria transportu i budownictwa, elektrotechnika, telekomunikacja, informatyka, zarządzanie i marketingu, inżynierii, materiały i technologie, robotyka, projektowanie i konstrukcja maszyn, energetyka, budownictwo, zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo, bezpieczeństwo cywilne, ochrona przeciwpożarowa, inżynieria sądowa, matematyka stosowana, nauki o edukacji i biologia gór wysokich.

Uniwersytet w Żylinie ma kompetencje technologiczne dotyczące min. innowacyjnych czujników wibracji i ruchów gruntu przydatnych między innymi we wczesnym wykrywaniu osuwania. W projekcie zaplanowano ich transgraniczny transfer ze Słowacji do Polski. Z kolei partner polski posiada kompetencje technologiczne i dydaktyczne niedostępne dla strony słowackiej, które również zostaną przekazane w toku projektu. Wspólne działanie jest niezbędne do realizacji projektu.